הכל על - הודו - לאדאק - Ladakh 

דף הבית >> אזורים מרכזיים >> צפון הודו >> לאדאק - Ladakh
שלום, בימים אלו האתר נמצא בעריכה מחודשת. ניתן להשתמש בכל המידע הקיים אך יתכנו חוסרים, טעויות כתיב וכדומה - עימכם הסליחה!

אתרים נוספים בצפון הודו:


 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בהודו:
מלונות | טיסות | יעוץ בבניית חופשה
למידע נוסף  יעוץ אישי למלונות
Booking.com

לאדאק - Ladakh

על לאדאק מלונות בלאדאק (בבניה) תמונות מלאדאק (בבניה)

אזור מדברי ומבודד בצפון הרחוק של הודו, על הגבול בין הרי ההימלאיה והרמה הטיבטית.

-טבלת ניווט מהיר-
מידע כללי
מה רואים? ואתרים מרכזיים
המלצות וטיפים
מידע שימושי
מפת האזור
לעזרה במציאת מלון, טיסה או סיור מודרך בהודו
להשארת המלצה, תגובה או תמונה

מידע כללי

הידעת
לאדאק היא חלק ממדינת ג'אמו וקשמיר אבל בשל אופייה היחודי מקובל להתייחס אליה כאל אזור נפרד לגמרי.

לאדאק (Ladakh) הינו חבל ארץ בצפון הודו, רוב תושבי לאדאק מתגוררים בכפרים קטנים המפוזרים באזור, ועיסוקם העיקרי הוא בחקלאות מסורתית המותאמת לתנאי הטבע הקשים באזור. האקלים הקשה, העונה החקלאית קצרה ונמשכת חודשים ספורים בלבד, ומיעוט הקרקעות והמדרונות התלולים, מגבילים מאוד את האפשרויות החקלאיות ומחייבים את החקלאים להתאים את הגידולים לתנאי הטבע באזור.

קשיי המעבר באזור ההררי, גם של בני אדם וגם של סחורות, הביאו לכך שהמזון של תושבי לאדאק מבוסס ברובו על ייצור מקומי. המאכלים האופייניים מבוססים על מלח וחמאה (גם התה!!!). הבתים בלאדאק בנויים מחומרים מקומיים: הבסיס בנוי מאבן וקירות הבית (החיצוניים והפנימיים) מלבני בוץ שהתייבשו בשמש. חיי הקהילה של התושבים הבודהיסטים בלאדאק מנוהלים על ידי נזירים החיים במנזרים הרבים שבאזור. הנזירים עורכים את טקסי הדת, מנהלים את טקסי החתונות, ומלמדים את התושבים קרוא וכתוב וכן את התרבות הבודהיסטית.
בכל אזור לאדאק נחגגים חגים ופסטיבלים טיבטיים רבים וכדאי מאד להתעדכן לגבי מועדיהם ומיקומם בעת הביקור בלאדאק.

פרסומת
 

אגם בלאדאק (צולם ע"י - Prabhu B Doss)

לאדאק נקראת גם טיבט הקטנה בשל אופייה ואוכלוסייתה. רוב תושבי לאדאק הם טיבטים בודהיסטים, הם חביבים במיוחד ובפוגשם ברחבי לאדאק הם יברכו לשלום בברכת ה"ג'ולה" שפירושה שלום בניב המקומי. כל אזור לאדאק שופע מקדשים טיבטים שמעליהם מתנופפים דגלי תפילה צבעוניים.
האתרים המסקרנים והמרשימים ביותר בלאדאק הם הגומפות והסטופות.

הגומפות הם מנזרים מימי הביניים של לאדאק, שממוקמים על הפסגות הסלעיות ועל הצוקים התלולים באזור. אולמות התפילה מכילים אוצרות אמנות מיוחדים כמו פסלי בודהה ענקיים, ספריות של כתבי קודש טיבטיים עתיקים, כלי נגינה עתיקים וציורי קיר מרשימים.

הסטופות הן מבני תפילה קדושים, בצבע לבן, מחודדים בקצה העליון והולכים ומתרחבים עד לקרקע. הסטופות ניצבות להן בדד על פסגות ההרים, ומאוד מרשימות, על רקע המדבר הלאדאקי. מהסטופות מתוחים לרוב דגלי תפילה, שלפי האמונה הבודהיסטית, כאשר הדגלים מתנופפים ברוח, התפילות עפות להן ומגיעות ליעדן.

חזור למעלה

מה רואים? ואתרים מרכזיים:

  • אגם פנגונג (Pangong Lake) - הנסיעה מלה בג'יפ אורכת כ5-6 שעות. האגם נמצא בדיוק על גבול הודו טיבט, צבעו כחול עז ונחשב אחד האגמים היפים בצפון הודו. בחורף הוא קופא לחלוטין. כרגע הוא עובר תהליך להפיכתו לשמורת טבע - אם זה יקרה הוא יהיה שמורת הטבע חוצת הגבולות הראשונה בדרום אסיה. מומלץ לעצור בנקודה הראשונה באגם בה יש מספר מסעדות כדי לאכול ולהצתייד קצת כי בהמשך באגם אין חנויות וכמעט שאין מסעדות. אם באים לישון באגם [מומלץ ביותר!] ניתן למצוא שתי צורות לינה, הום סטיי בו נמצאים בגסטהאוס שהוא חלק מביתו של מישהו וכך גם זוכים ל3 ארוחות. [אין כמעט מסעדות באזור האגם] השירותים והמקלחת בדרך כלל בפנים ולרוב יש גם בוילר, אך לא תמיד יש חשמל. צורה שניה היא לינה באוהלים, מדובר באוהלים מרווחים עם מיטות בריהוט קל ומרגיש בפנים נורא נחמד - מחיר נע בין 1,000-1,500 לאדם לא כולל הארוחות. ברוב האוהלים אין שירותים ומקלחת בפנים.
  • מנזר ת'יקסי (Thikse Monastery) - המנזר הגדול ביותר באזור. זהו למעשה קומפלקס של מקדשים, בו תוכלו למצוא המון חפצי דת כגון ציורי קיר, חרבות ופסלים. במקדש פנימי שנבנה בתוכו לכבוד בואו של הדאלי לאמה ה-14 עומד פסל בודהה בגובה שתי קומות.
  • נקודת מיזוג הנהרות האינדוס והזנסקר (Confluence of Indus and Zanskar Rivers) - נקודת המיזוג של שני הנהרות בשני צבעים שונים יוצרת מערבולת מהפנטת של כחול - מראה נדיר.
  • הגבעות המגנטיות (Magnetic Hills) - גבעות מפורסמות בכביש המוביל ללה, הגורמות לאשליה שכאשר מכבים את המנוע בג'יפ כי האוטו נמשך בכח מגנטי ומתחיל לזוז.
סיור בלאדאק

אטרקציות וסיורים מודרכים:

  • טרקים באזור לאדאק - ניתן לטייל טיולי יום וטרקים ארוכים יותר, בשלושת העמקים שבאזור לאדאק. העמק המרכזי שבהם הוא עמק האינדוס (Indus Valley) שבמרכזו שוכנת העיר לה. מדרום מערב נמצא עמק זנסקר (Zanskar Valley), ואילו מצפון מזרח שוכן עמק נוברה (Nubra Vally). על מנת לטרק בין הכפרים שבעמקים נוברה וזנסקר חייבים להצטייד באישור (permit). את האישור, שניתן לשבוע בלבד, מנפיקים דרך סוכנות הנסיעות דרכה אתם מארגנים את הטרק. חלק מהטרקים הם לאזורים מיושבים בהם יש גסטהאוסים לאורך המסלול, טרקים אחרים לאזורים יותר מבודדים, מצריכים התארגנות גדולה יותר של מזון וציוד ללילה.
חזור למעלה
פרסומות

המלצות "הכל על":

  • הגעה בג'יפ או באוטובוס, יש בסך הכל שתי דרכים סלולות המובילות אליו. האחת היא הדרך הפופולרית על התרמילאים, דרך מנאלי-לה, והשניה- דרך סרינגאר-לה הפופלרית פחות. הנסיעה באוטובוס לוקחת כיומיים, זמן הנסיעה הוא 18 שעות, אבל בלילה עוצרים למנוחה. הנסיעה מאוד מתישה ומפחידה. אפשרות נוספת ומומלצת יותר, היא לשכור עם עוד מטיילים ג'יפ צמוד ולהגיע באמצעותו ללאדאק.
  • הגישה אל לאדאק השוכנת בגובה של 3,000 מטר, אינה פשוטה. אך שווה להשקיע את המאמץ ולהגיע למקום המיוחד הזה שאינו דומה ואינו מרגיש כמו עוד אזור בהודו. עקב הגובה הרב יש צורך בהתאקלמות במקום דליל החמצן, דבר המצריך עלייה הדרגתית. מומלץ לארגן כדורים למניעת מחלות גובה לפני ההגעה.
 

 

מידע שימושי למבקר בלאדאק:

הגעה:

טיסהנחשבת לדרך הבטוחה והמהירה ביותר להגיע ללאדאק. בלה - בירת לאדאק יש שדה תעופה (Leh Kushok Bakula Rimpochee Airport), חברות שונות בהודו מפעילות קווי טיסה אליו. יש לקחת בחשבון שבטיסה ההגעה אינה הדרגתית ולגוף קשה להתרגל לגובה הרב ולכן יש לקחת בחשבון יותר מכמה ימים להתאקלם. כיוון שעונת התיירות בלאדאק קצרה (רק חודשי הקיץ) מומלץ להזמין כמה שיותר זמן מראש כרטיס טיסה (ראה גם טיסות ללאדאק וטיסות להודו).

רכב פרטי - הגעה דרך כביש D-1, דרך קשה מאוד ולכן מומלץ לשכור ג'יפ פרטי ולא לעשות את המסע באוטובוס.

מפה

 

 
 

 

צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בהודו? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים שלנו לתכנן את החופשה שלהם, ומשתדלים לספק כל מידע רלוונטי שנאסף על ידי צוות האתר, או ניתן לנו כהמלצה על ידי גולשיו. בנוסף אנו עוזרים בבחירת מלון, טיסה, השכרת רכב, סיורים מודרכים וכל מה שצריך על מנת להנות מטיול מושלם.  

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף

 
          
                              
 
חזרה אל אזורים מרכזיים בהודו
 


כל הזכויות שמורות לאתר הכל על. 
תרמו לתמונות המערכת:  אדמה מסעות וטיולים.